Wspólnie po deszczówkę

{[description]}

Wspólnie po deszczówkę

Nie tylko każdy z nas może zagospodarować wody opadowe i roztopowe. Coraz częściej robi to nasze miasto, a my - jako samorządowe przedsiębiorstwo - w tym pomożemy.

W sąsiedztwie Mareckiego Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnego toczą się prace związane z budową tzw. ciągu galaktycznego. Taką sympatyczną, „kosmiczną” nazwą określane są ulice, których nazwy pochodzą od planet układu słonecznego – Jowisza, Marsa, Saturna. Dzięki temu powstanie wygodne połączenie między ul. Wspólną oraz Zieleńcem. Jest to kompleksowa inwestycja – oprócz asfaltowej jezdni powstaną m.in. chodnik oraz droga rowerowa. Ale pojawi się jeszcze jedna ważna rzecz, którą widzimy zwykle w minimalnym stopniu. To podziemna kanalizacja deszczowa, dzięki której znika „problem” nadmiaru wód opadowych.

Celowo słowo „problem” wziąłem w cudzysłów. Opady absolutnie nie powinny być traktowane jako „zło konieczne”. Wręcz przeciwnie. Nawet w prawie wody opadowe i roztopowe są traktowane jako zasób, który należy chronić. Nic dziwnego. Pewnie pamiętasz, Drogi Czytelniku, że zasoby wodne naszego kraju są trzykrotnie niższe niż innych państw europejskich. I dlatego trzeba robić jak najwięcej (również w mikroskali), by tę sytuację poprawić. Dlatego dzięki inwestycji w ciągu Jowisza, Marsa, Saturna, woda zostanie odprowadzona do podczyszczalni (wybudowanej podczas remontu ulicy Głównej), a następnie trafi do zbiornika Konne, zasilając lokalne źródło.

Dlaczego o tym piszemy? Z dwóch powodów. Pierwszy to taki, że w czwartek (27 maja) władze naszego miasta podpisały w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę na dofinansowanie inwestycji z zakresu kanalizacji deszczowej. Dzięki Unii Europejskiej (a konkretnie Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko) samorząd Marek otrzyma m.in pieniądze na ciąg Jowisza, Marsa i Saturna. To znacząco ułatwi finansowanie tej kilkumilionowej inwestycji i pomoże spełnić ekologiczne cele.

Drugi powód jest taki, że wybudowaną instalacją na wody opadowe, po zakończeniu inwestycji, będzie zajmował się Wodociąg Marecki. To właśnie wiosną tego roku miasto powierzyło nam to zadanie. Dziękujemy za zaufanie. Mamy bowiem doświadczenie, ludzi i odpowiedni sprzęt, by opiekować się infrastrukturą służącą odprowadzaniu i gromadzeniu wód opadowych i roztopowych.

Co o tym myślisz?

« wstecz | w górę