Garść ciekawostek na temat największego zbiornika retencyjnego w kraju
Wody tyle, że wystarczyłoby na trzy stulecia
Wody tyle, że wystarczyłoby na trzy stulecia
Na koniec wakacji blogowy wpis o luźniejszej tematyce, aczkolwiek związany oczywiście z wodą. Na początek liczba. I to dość duża. 358 148 mln m. sześciennych wody. Wiecie czego to objętość? Sztucznych zbiorników retencyjnych, jednego z najważniejszych elementów tego systemu w Polsce. Być może część z Was odwiedziła te miejsce w wakacje.
Wiecie, który jest największy? Zdradza to nasze zdjęcie. To zbiornik Solina na rzece San. Wyobraźcie sobie, że jego maksymalna pojemność to 472 mln m. sześc. Dużo? Bardzo dużo. Weźmy na przykład pod uwagę nasze mareckie spożycie wody (dane za 2020 r.). Żeby wyczerpać wodę z tego podkarpackiego zbiornika, musielibyśmy uzdatniać i zużywać wodę w Markach… przez 282 lata. Przy założeniu, że nie jest zasilany przez ten czas, a liczba mieszkańców naszego miasta przestaje rosnąć.
Jak wielki jest to obiekt, pokazuje linia brzegowa. Żeby Solinę spokojnie obejść dookoła, potrzeba kilku dni. Do pokonania jest bowiem dystans około 166 km! Z kolei powierzchnia Soliny wynosi 22 km kw. To niewiele mniej niż nasze miasto, które zajmuje 26 km kw. To także największa budowla hydrotechniczna w Polsce. Wysokość zapory na Solinie wynosi prawie 82 m. To tak, jakbyśmy jedno z boisk Marcovii ustawili… w pionie.
Na drugim miejscu w rankingu zbiorników retencyjnych znajduje się zbiornik Włocławek na Wiśle. Jego maksymalna pojemność to 408 mln m. sześc. Na podium mieści się jeszcze zbiornik w Czorsztynie, w którym maksymalnie można zgromadzić 232 mln m. sześc.
Do pierwszej dziesiątki kwalifikują się jeszcze:
Zbiornik Jeziorsko (Warta) - maksymalna pojemność 203 mln m. sześc.
Zbiornik Goczałkowicki (Wisła) – 167 mln m. sześc.
Zbiornik Rożnowski (Dunajec - 167 mln m. sześc.;
Zbiornik Świnna Poręba (Skawa) - 161 mln m. sześc.;
Zbiornik Dobczycki (Raba) - 126 mln m. sześc.;
Zbiornik Otmuchowski (Nysa Kłodzka), 125 mln m. sześc.;
Zbiornik Nyski (Nysa Kłodzka), 114 mln m. sześc.
W sumie mamy w naszym kraju 9,2 tys. zbiorników retencyjnych, przede wszystkim na środkowej Wiśle, Warcie i Noteci.
Dane o pojemności zbiorników pochodzą z raportu „Retencja. Zatrzymaj wodę”, przygotowanego przez resort infrastruktury