…nie euro, nie dolarów, ale metrów sześciennych. I jest tego tyle, że można byłoby dwukrotnie wypełnić zbiornik soliński! Ale nie o czystej wodzie tu mowa…
Prawie miliard...
Prawie miliard...
Pod koniec czerwca Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował garść danych na temat branży wodno-kanalizacyjnej, a tak naprawdę – nas wszystkich, bo (prawie) każdy ma wodociąg, a wielu z nas (zwłaszcza w Markach) kanalizację sanitarną.
Z informacji zebranych przez GUS dziś wybieramy jedną liczbę – konkretnie 996,7 hm3. O czym mowa? To ogólnopolska ilość ścieków, które w 2022 r. zostały odprowadzone z gospodarstw domowych za pomocą sieci kanalizacji sanitarnej.
Hektometry sześcienne zwykłemu zjadaczowi chleba mogą wydawać się pojęciem abstrakcyjnym. Przeliczmy je zatem na metry sześcienne. Jeden hm3 to okrągły milion metrów sześciennych. A zatem w ubiegłym roku przez sieć kanalizacyjną przepłynęło 996 700 000 metrów sześciennych. Czyli – jak w tytule - prawie miliard.
Brzmi to już mniej abstrakcyjnie (wszak za metry sześcienne płacimy rachunki), ale z czym owe 996 700 000 m3 porównać? Może z największym sztucznym zbiornikiem wodnym w Polsce? Pojemność zbiornika na Solinie wynosi 472 000 000 m. sześc. Przepraszam za porównanie, ale to tak, jakbyśmy przez rok dwukrotnie zapełnili go ściekami z naszych gospodarstw domowych, oczywiście odprowadzanymi poprzez sieć kanalizacyjną.
Ktoś zapyta – czy za rok pęknie miliard? Obstawiałbym, że raczej nie. Musimy pamiętać, że w 2022 r. mieliśmy sporo gości z Ukrainy, którzy teraz coraz częściej wracają do ojczyzny. Ale nawet z ich udziałem przyrost roczny ścieków (2022 do 2021 r.) nie był aż tak wysoki – roczna dynamika wynosi „tylko” 2,1 hm3, czyli 0,2 pkt proc.
Można jednak założyć, że ilość ścieków, płynąca siecią kanalizacyjną, będzie większa wraz z budową kolejnych przyłączy. W tej materii jeszcze w skali kraju wiele do zrobienia. Według GUS, na koniec 2022 r. odsetek budynków mieszkalnych podłączonych do sieci kanalizacyjnej wyniósł 53,1 proc. (ponad 3,8 mln budynków).
Na koniec nasz lokalny wątek. Pod koniec ubiegłego roku zakończyliśmy rozbudowę sieci kanalizacyjnej w ramach III etapu projektu UE. Dobudowaliśmy 14 km – obecnie jej długość wynosi ponad 220 km. Większość mieszkańców już się przyłączyła do sieci lub rozpoczęła starania o przyłącze. Zapraszamy tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Przypominamy, że w ramach III etapu projektu UE wykonujemy nieodpłatnie projekt przyłącza. A zatem – do dzieła!