Dzięki energii odnawialnej w Szczecinie tamtejsze przedsiębiorstwo wod-kan ograniczyło zewnętrzne zakupy energii. Oszczędności są liczone w milionach
Prąd ze słońca, wody i ścieków
Prąd ze słońca, wody i ścieków
W naszym mieście znakomitym przykładem obiektu częściowo samowystarczalnego energetycznie jest Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne. Już na etapie projektowania wprowadzono odnawialne źródła energii: panele fotowoltaiczne, pompy ciepła i agregaty kogeneracyjne. Ale i w naszej branży mamy ciekawe przykłady wykorzystania zielonej energii.
Dziś nasze kroki skierujemy w stronę szczecińskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji (ZWiK). Niedawno jego przedstawiciele pochwalili się, że prawie 30 proc. energii elektrycznej firma pokrywa z własnych źródeł.
- Całość prądu wyprodukowanego z naszych odnawialnych źródeł energii w 2022 roku to imponujące 8197 MWh (…). Pierwsza połowa obecnego roku to już 4522 MWh! – czytamy na stronie internetowej szczecińskiej spółki.
Jak szczecinianie produkują prąd? Jednym ze źródeł jest oczywiście fotowoltaika. Panele są zainstalowane w sześciu lokalizacjach, a ich łączna powierzchnia wynosi 17,2 tys. mkw. To tak, jakby ułożyć z nich kwadrat, którego bok liczy ponad 131 m.
Najwięcej prądu można jednak uzyskać… ze ścieków. To nie pomyłka. W produkcji fermentacji osadów w oczyszczalniach powstaje biogaz. I to właśnie z niego można produkować energię elektryczną.
„Największy udział w produkcji energii mają gazogeneratory w Oczyszczalni Ścieków Pomorzany. Pod koniec ubiegłego roku zakończono tam budowę kolejnej, trzeciej komory fermentacji o pojemności ok. 5000 m sześc. co wydatnie zwiększyło ilość produkowanego i kierowanego do gazogeneratorów biogazu. Pełna wydolność instalacji nastąpiła wiosną tego roku, dzięki czemu samowystarczalność energetyczna oczyszczalni Pomorzany osiągnęła poziom ok. 55 proc..” – informują przedstawiciele szczecińskiej spółki.
Z kolei w Zakładzie Produkcji Wody Pomorzany (ZPW) działa turbina prądotwórcza. Wykorzystuje ona naturalny, 30-metrowy spadek pomiędzy ujęciem wody na jeziorze Miedwie a ZPW.
„To absolutnie nowatorska, druga taka instalacja w Polsce, wykorzystująca do produkcji energii spadek grawitacyjny wody w rurociągu. Jej ubiegłoroczny wynik to 750 MWh” – czytamy w informacji ZWiK.
Jakie są efekty inwestycji? Jak najbardziej policzalne (w milionach) w czasach drożejącej energii.
„Dzięki inwestycjom w OZE jesteśmy krajowym liderem wśród firm wodociągowych w produkcji prądu z odnawialnych źródeł energii, a oszczędności z tytułu niezakupionej energii w ilości 3996 MWh szacowane za pierwsze półrocze 2023 roku to 4 276 000 zł” – informują przedstawiciele ZWiK.
Szczecińskie ZWiK to jedna z największych firm w branży wodkan. W jego strukturze działa sześć zakładów produkcji wody i dwie oczyszczalnie ścieków. Sieć wodociągowa liczy 1366 km, a kanalizacyjna 1284 km.