Gdy ścieki stają się energią

Oczyszczalnia ścieków - zdjęcie ilustracyjne
Oczyszczalnia ścieków - zdjęcie ilustracyjne
Przeczytanie artykułu zajmie Ci 2 minuty

Gdy ścieki stają się energią

To nie jest tylko wizja, to już się w naszym kraju dzieje!

Wiecie, że m.in. mareckie ścieki mogą stać się źródłem energii? Dostarczamy je naszym system kanalizacyjnym do warszawskiej oczyszczalni Czajka. W styczniu operator Czajki, czyli MPWiK w Warszawie, poinformował, że zawarł umowę dotyczącą zbadania możliwości odzysku ciepła ze ścieków. I to już drugą. W 2022 r. najpierw stosowny dokument podpisał z Veolią, czyli firmą zarządzającą siecią ciepłowniczą w Warszawie. Niedawno – z PGNIG Termika, czyli producentem energii elektrycznej i ciepła systemowego dla stolicy. Okazuje się, że coś, co wydaje się zbędnym odpadem, ma wartość, po którą warto się schylić.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że umowy – przynajmniej pod względem technologicznym – mogą wypalić. Mamy już taką instalację, która działa w naszym kraju od 2020 r. W podpoznańskim Szlachęcinie współpracują ze sobą w tym zakresie Veolia i Aquanet, wielkopolski gigant wodociągowo-kanalizacyjny. Na terenie oczyszczalni uruchomiona została nowa instalacja energetyczna. Odzyskuje ono ciepło odpadowe ze ścieków. W ten sposób zastępuje tradycyjną ciepłownię zasilaną węglem. W kogeneracji produkuje również energię elektryczną.

„Zastosowane rozwiązanie zmniejszy emisję CO2, związków siarki oraz pyłów do atmosfery i obniży temperaturę ścieków, które po oczyszczeniu trafiają do rzeki Warty” – czytamy w komunikacie.

 Zobacz też film ze Szlachęcina TUTAJ 

 W 2024 r. dużo większy projekt zostanie zrealizowany we Wrocławiu. Tamtejsze Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu podpisało umowę z firmą Fortum. Na terenie przepompowni ścieków Port Południe powstanie Wrompa, czyli pompa ciepła, która wykorzystywać będzie energię ze ścieków. Wartość inwestycji oszacowano na 82 mln zł. Po jej realizacji 5 proc. ciepła systemowego dla Wrocławia (czyli tego, co w kaloryferach) popłynie właśnie z tej instalacji.

- Wykorzystanie ścieków nieoczyszczonych jako źródła ciepła dla tak dużego miejskiego systemu ciepłowniczego to krok w jeszcze lepszą przyszłość Wrocławia (…). Dzięki wykorzystaniu pompy ciepła zmniejszone zostanie zużycie paliw kopalnych, klasycznego źródła energii do produkcji ciepła. To niezwykle istotne w czasach kryzysu energetycznego, z jakim obecnie się mierzymy – mówi Witold Ziomek, prezes MPWiK we Wrocławiu. 

 Zobacz film z Wrocławia TUTAJ 

 Kibicujmy więc stolicy.

- Ciepło odpadowe może służyć do ogrzewania budynków przemysłowych i mieszkalnych. Grupa Veolia wdrożyła już z powodzeniem takie rozwiązanie w Szlachęcinie i wierzymy, że takie innowacyjne podejście będzie kolejnym krokiem w redukcji paliw kopalnych na potrzeby Warszawy – tłumaczył w komunikacie Paweł Orlof, dyrektor generalny, prezes Veolii Energii Warszawa.

Co o tym myślisz?

« wstecz | w górę